KAN SÜLÜNÜ - Ithaginis cruentes cruentes
 
 

Diğer Adları: Baska adla taninmamaktadir.

Alt Türleri: Himalaya kan sülünü, Tibet kan sülünü, Kuser kan sülünü, Mrs.Vernay kan sülünü, kaya kan sülünü, Clarke kan sülünü, geoffroy kan sülünü, berezowski kan sülünü, beick kan sülünü, bianchi kan sülünü, david kan sülünü.

Ana Vatanları: Himalayalar, Nepal"den Tibet"e ve oradan Burma üzerinden Kuzeybati Çin"e dogru.

Tanım: Hem boyut hem de sekil olarak diger sülünlerden farklidir. Beyaz ibigi vardir ve gözün altinda ve üstünde siyah çizgi bulunmaktadir. Orbital deri ve bogaz kirmizidir. Gögüsün üst kismi kirmizi, ince çizgiler olan soluk açik tabamsi saridir ve karni çizgilerin daha belirgin oldugu daha açik kahvemsi saridir. Vücudun geri kalan kismi gri, beyaz ve kahvemsi sari çizgilidir. Kuyrugu kirmizidir gri ve açik tabamsi sari çizgiler vardir. Disilerin bas alin ve bogaz açik pas rengidir. Basin üst ve boynun arkasi gridir. Vücudun geri kalan kisimlari kahverengidir ve daha koyu kahverengi çizgiler vardir.

Üreme Zamanları: Nisan ve Mayis aylarinda. Tabiatta çiftlesme mevsiminde çiftler halinde ayrilirlar. Monogram"dirlar.

Üreme Yaşı: Erkekler 1 yasinda ergenlige ulasirlar.

Yıllık Yumurta Sayısı: 5-12 yumurta.

Kuluçka Süresi: 27 - 29 gün.

Yetiştirme Bilgileri: Bu sülünler Dünya"da yaygin olarak bulunmamaktadirlar. Entansif yetistiriciligi de paraziter ve enfeksiyöz hastaliklara dirençli olmadiklarindan üretimleri oldukça zordur. Tabiatta meyve ve yesil ot filizi yiyerek beslenirler. Yuvalarini genellikle yerde kurarlar.

 
Geri